پرش به مطلب اصلی

نازنین بنیادی

نازنین بنیادی

نازنین بنیادی هنرپیشه ‌‌و فعال ایرانی‌تبار و نامزد جایزه‌هایی همچون SAG و AACTA است. از جمله آثار تلویزیونی و فیلم او می توان به «آشنایی با مادر»، «میهن»، «همتا»، «ارباب حلقه ها»، «بومبشیل» و «هتل بمبئی» اشاره کرد.

نازنین از سال ۲۰۰۸ با عفو بین‌الملل برای مبارزه برای حقوق جمعیت‌های محروم در سراسر جهان با تمرکز بر محکومیت و رفتار ناعادلانه با جوانان، زنان و زندانیان عقیدتی ایرانی همکاری می‌کند. نظرات او در رسانه‌های جهانی از جمله واشنگتن پست، سی‌ان‌ان، دیفنس وان و نیویورک تایمز منتشر شده است.

به دنبال فعالیت های پیگیر در زمینه حقوق بشر٬ نازنین اخیرا در کنگره سنا و کاخ سفید نیز حضور پیدا کرد و در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی کرد. سازمان برنامه برای قربانیان شکنجه جایزه «شهر شانس دوم» ۲۰۱۴ را به نازنین اعطا کرد. در سال ۲۰۱۸، او توسط مجله مردم به عنوان یکی از «۲۵ زن در حال تغییر جهان» انتخاب شد و در سال ۲۰۲۲ به عنوان یکی از ۱۱ زن شکل‌دهنده آینده ماری کلر در بریتانیا و زن سال فایننشال تایمز انتخاب شد. در سال ۲۰۲۲ از سوی خانه آزادی موفق به دریافت جایزه آگاهی رسانی شد ودرهمین سال مدال افتخار جزیره الیس را بدست آورد. همچنان در سال ۲۰۲۳ از سوی مجمع استادان حقوق آمریکا «ام- شانارا گیلبرت» موفق به دریافت جایزه حقوق بشر شد و در سال ۲۰۲۰ از سوی سازمان عفو بین الملل بریتانیا‌ به‌ عنوان سفیر منصوب شد و برای عضویت در شورای روابط خارجی انتخاب شد.