پرش به مطلب اصلی

حامد اسماعیلیون

حامد اسماعیلیون

دکتر حامد اسماعیلیون در ۲۱ اسفند ماه ۱۳۵۵ خورشیدی در شهر کرمانشاه به دنیا آمد. او در خانواده‌ای از طبقه‌ی متوسط و در کوران جنگ ایران و عراق بزرگ شد. جنگی که غرب ایران از جمله زادگاه او را کاملا درگیر کرده بود. او بعد از دبیرستان به تبریز رفت تا مدرک دکترای دندانپزشکی خود را در دانشگاه تبریز بگیرد، پیش از آن که با همسرش پریسا و دخترش ری‌را به کانادا مهاجرت کنند تا مطب موفق خود را در این کشور بنا کنند.

حامد تعدادی رمان و مجموعه‌داستان کوتاه منتشر کرده است که برای آن‌ها از بنیادهای مشهوری در ادبیات داستانی در ایران جوایزی دریافت کرده است. تعدادی از این کتاب‌ها در ایران ممنوع هستند.

در روز هشتم ژانویه‌ی ۲۰۲۰ بعد از شلیک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پرواز PS752 از خطوط هوایی اوکراین، همسر و دختر حامد که مسافر این هواپیما بودند کشته شدند. او خاطراتش را پس از این فاجعه در کتابی با عنوان «در این خانه برف می‌بارد» منتشر کرد‌.

دکتر اسماعیلیون بعد از فاجعه‌ی از دست دادن خانواده‌اش، زندگی‌اش را وقفِ به دست آوردن عدالت برای جانباختگان پرواز PS752 کرد‌. او کمک کرد انجمن خانواده‌های جانباختگان در کانادا بنا شود و به عنوان سخنگوی انجمن، کارزار دادخواهی را از سوی تعداد زیادی از خانواده‌های پرواز در کانادا و کشورهای دیگر رهبری کرد. تلاش‌های او به نمایندگی از انجمن در روند حقوقی و سیاستگذاری دولت‌ها در مورد این پرونده موثر بوده است.

مبارزه‌ی مستمر حامد اسماعیلیون به هدف دادخواهی در ایران و بسیاری از نقاط جهان الهام‌بخشِ دیگران بوده است‌.